Pracownia Lingwistyki Migowej UW rozpoczęła badania korpusowe nad PJM. W tworzonym obecnie korpusie znajdą się nagrania Głuchych z całego kraju. Badania korpusowe są podstawą rozwoju lingwistyki migowej. Obecnie nie ma w Polsce słownika języka migowego ani opisu jego gramatyki. Ich opracowanie będzie możliwe dzięki skompletowaniu nagrań oraz ich późniejszej anotacji i analizie. Korpus umożliwi także dokumentację historii i rozwoju języka migowego. Badania korpusowe prowadzone przez PLM wpisują się w ogólnoświatowy nurt analiz z zakresu lingwistyki korpusowej języków wizualno-przestrzennych.

Sesje nagraniowe odbywają się w siedzibie PLM w Warszawie. W nagraniach uczestniczy para informatorów oraz moderator, który również jest osobą niesłyszącą. Zadaniem informatorów jest wykonywanie zadań według instrukcji pojawiających się na ekranie komputera, np. relacjonowanie obejrzanej historyjki obrazkowej czy krótkiego filmu. Wszystkie instrukcje są migane w PJM. Nagranie trwa ok. 4 godzin (w tym przerwy). Informatorzy są zobowiązani do podpisania umowy, w której wyrażają zgodę na bezterminowe wykorzystanie swojego wizerunku przez Pracownię. Zachęcamy wszystkich Głuchych do udziału w nagraniach!

Osoby zainteresowane udziałem w nagraniu prosimy o kontakt:
mailowy na adres j.lacheta@uw.edu.pl (jako wiadomości można także przesłać filmiki zamigane w PJM), tradycyjną pocztą na adres: Pracownia Lingwistyki Migowej UW, ul. Oboźna 7/41, 00-322 Warszawa, przez gadu-gadu na nr 3709915.
Serdecznie zapraszamy!

Powered byThe best issue and bug tracker