21 października 2023 r. w Łodzi zorganizowana została Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Między światami – w stronę efektywnej edukacji niesłyszących i słabosłyszących”. Wśród zaproszonych prelegentów byli prof. Paweł Rutkowski („Polski język migowy jako narzędzie dydaktyczne: adaptacje podręczników i lektur szkolnych”), Małgorzata Talipska („Efektywna edukacja niesłyszących i słabosłyszących na poziomie akademickim”), a także współpracująca z PLM dr Justyna Kotowicz (dwa wystąpienia: „Behawioralne i neuronalne podłoże procesu czytania u osób głuchych posługujących się językiem migowym” i „Kompetencje w języku migowym i umiejętność czytania u uczniów głuchych”).

Tego samego dnia w ramach odbywającego się w Warszawie zjazdu zatytułowanego „Akademickie forum dydaktyki języków obcych: dobre praktyki i skuteczne rozwiązania” wystąpili prof. Paweł Rutkowski (tytuł wystąpienia: „Czy można migać z akcentem? O polskim języku migowym jako L2”) i Marek Śmietana („Pierwsza lekcja polskiego języka migowego”).