admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

8 czerwca 2018 r. – wydawnictwo pokonferencyjne LREC 2018

Dostępne są już materiały podsumowujące konferencję LREC 2018, a wśród nich dwa artykuły naszego autorstwa.

Wywiad w piśmie "Integracja"

Wywiad z dr. Pawłem Rutkowskim w najnowszym numerze pisma "Integracja" (21 maja 2018 r.).

21 maja 2018 r. – wywiad w piśmie "Integracja"

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, którego Mateuszowi Różańskiemu udzielił nasz kierownik, dr Paweł Rutkowski. Rozmowa ukazała się w najnowszym numerze pisma "Integracja".

12 maja 2018 r. – konferencja LREC 2018

12 maja 2018 Joanna Filipczak i Anna Kuder reprezentowały Pracownię Lingwistyki Migowej podczas warsztatów "8th Workshop on the Representation and Processing of Sign Languages: Involving the Language Community" odbywających się w trakcie konferencji "Language Resources and Evaluation Conference -

10 maja 2018 r. – przedłużenie terminu zgłoszeń na konferencję "Language Rights: Issues and Good Practices"

Uprzejmie informujemy, że termin zgłoszeń na międzynarodową konferencję "Language Rights: Issues and Good Practices" współorganizowaną przez Pracownię Lingwistyki Migowej został przedłużony do 15 czerwca br. Więcej informacji: tutaj.

4 maja 2018 r. – rejestracja na V edycję studiów podyplomowych "Polski Język Migowy"

Pracownia Lingwistyki Migowej serdecznie zaprasza na kolejną, V edycję studiów podyplomowych "Polski Język Migowy" prowadzonych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Rejestracja na studia otwarta będzie od najbliższego poniedziałku (7 maja). Wszystkie niezbędne informacje o potrzebnych dokumentach i sposobie rejestracji znajdą Państwo tutaj.

30 kwietnia 2018 r. – wizyta dr Anastasii Bauer

W dniach 23-27 IV 2018 gościem PLM była dr Anastasia Bauer z Uniwersytetu w Kolonii. Dr Bauer jest uznaną międzynarodowo badaczką języków migowych, w tym w szczególności języka migowego używanego przez australijskich Aborygenów Yolŋu. Prowadzi także badania nad językami słowiańskimi (m.in. nad polszczyzną). W trakcie wizyty w Warszawie zaprezentowała główne założenia swojego nowego projektu dotyczącego roli sygnałów wizualnych produkowanych ustami (mouthing) w rosyjskim języku migowym, a także wygłosiła wykłady dla studentów UW. Dziękujemy za inspirujące wystąpienia i dyskusje.

26 kwietnia 2018 r. – konferencja "Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy"

Zorganizowaną przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego konferencję "Humanistyka – kulturotwórcze perspektywy" otworzył 26 IV wykład "Kulturotwórczy wymiar komunikacji migowej" dra Pawła Rutkowskiego z PLM. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

25 kwietnia 2018 r. – konferencja Neuronus 2018

21 kwietnia na konferencji „Neuronus 2018 – IBRO Neuroscience Forum” w Krakowie zaprezentowane zostały następujące dwa plakaty zdające sprawę z wykorzystania metod neuroobrazowania w badaniach nad plastycznością mózgu osoby głuchej oraz aktywacją mózgu osoby słyszącej uczącej się języka migowego:

„Various aspects of compensatory plasticity during resting-state in early deaf adults”
(autorzy: Kamil Bonna, Karolina Finc, Łukasz Bola, Maria Zimmermann, Piotr Mostowski, Katarzyna Jednoróg, Artur Marchewka, Paweł Rutkowski i Marcin Szwed)

„Neural systems underlying audio-visual Polish and Polish Sign Language comprehension in hearing late-learners
of sign language”
(autorzy: Anna Banaszkiewicz, Jacek Matuszewski, Łukasz Bola, Michał Szczepanik, Bartosz Kossowski, Paweł Rutkowski, Marcin Szwed, Karen Emmorey, Katarzyna Jednoróg i Artur Marchewka)

Cieszymy się, że członkowie zespołu PLM uczestniczyli w badaniach, które pomagają w zrozumieniu neurobiologicznych korelatów migania.

Subscribe to RSS - admin - blog