admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

8 lutego 2018 r. – zapowiedź projektu we współpracy z MEN

Z dumą informujemy, że współpraca Pracowni z Ministerstwem Edukacji Narodowej rozwija się i wydaje kolejne owoce. Już w najbliższym czasie będziemy mogli zaprezentować Państwu coś, nad czym pracowaliśmy w pocie czoła przez ostatnich kilka miesięcy. Mamy ogromną nadzieję, że projekt się Państwu spodoba, a także będzie przydatny w codziennej pracy części z Państwa.

22 stycznia 2018 r. – posiedzenie grupy "Language and Rights"

Dr Paweł Rutkowski uczestniczył w ostatnich dniach w Brukseli w posiedzeniu grupy roboczej "Language and Rights" powołanej przez Europejską Radę Języków (Conseil Européen pour les Langues / European Language Council). W dyskusjach dotyczących dalszych prac tego gremium (w tym opracowania raportu z rekomendacjami) często poruszane były kwestie związane z językami migowymi. Miło nam poinformować, że kolejne posiedzenie grupy "Language and Rights" odbędzie się we wrześniu 2018 r. w Warszawie. Towarzyszyć mu będzie konferencja dotycząca praw językowych.

21 grudnia 2017 r. – życzenia Świąteczne

Pracownia Lingwistyki Migowej składa wszystkim swoim członkom i przyjaciołom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten zimowy czas będzie wypełniony spokojem, miłością i odpoczynkiem od trudów codzienności. Życzymy mnóstwa spotkań w gronie najbliższych Wam osób. A Nowy Rok niech przyniesie same sukcesy, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Dziękujemy, że jesteście!

18 grudnia 2017 r. – audycja w Radiu TOK FM

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania lub przeczytania audycji "Przedpołudnie Radia TOK FM", podczas której gościem Karoliny Głowackiej był doktor Paweł Rutkowski.
Transkrypcja załączona jest do posta.

Audycja w Radiu TOK FM

Audycja red. Karoliny Głowackiej w Radiu TOK FM, której gościem był dr Paweł Rutkowski (15 grudnia 2017 r.).

14 grudnia 2017 r. – Stypendium dla Marka Śmietany

W tym roku nasz kolega Marek Śmietana znalazł się na liście laureatów prestiżowego Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe.
Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za dalszą karierę naukową Marka!

16 listopada 2017 r. – multimedialny kurs PJM dla klas I-III

Pracownia Lingwistyki Migowej realizuje na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej projekt polegający na opracowaniu multimedialnego kursu polskiego języka migowego (PJM) dla uczniów klas I-III. Kurs będzie się składał z czterech części, obejmując dwa poziomy biegłości językowej (A1 i A2). Materiały opracowywane są przez zespół ekspercki w składzie: Joanna Filipczak, Monika Grabowska-Dobrowolska i Małgorzata Lilmanówka. Obecnie trwają nagrania tekstów w PJM, w których udział biorą Monika Krawczyk, Artur Werbel i Joanna Łacheta. Niezmiernie się cieszymy, że możemy tworzyć coraz więcej materiałów dla głuchych uczniów! Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z ostatnich nagrań.

11 listopada 2017 r. – konferencja TechLING’17

10 listopada 2017 r. w trakcie organizowanej przez Uniwersytet Boloński (czyli najstarszą uczelnię Europy) w Forlì konferencji "2nd International Conference on Languages, Linguistics and Technology: New Trends in Language Teaching, Interpreting and Translation – TechLING’17" zaprezentowany został referat zatytułowany "Corpus data as a basis for translating textbooks for deaf pupils into Polish Sign Language" autorstwa Pawła Rutkowskiego i Piotra Mostowskiego.

31 października 2017 r. – artykuł w czasopismie "Trendy"

W najnowszym numerze czasopisma "Trendy" ukazał się artykuł "Polski język migowy narzędziem przeciwdziałania wykluczeniu" autorstwa Pawła Rutkowskiego i Piotra Mostowskiego.

Zapraszamy do lektury!

Subscribe to RSS - admin - blog