admin - blog

Zgłoszenia do badań korpusowych

Zachęcamy wszystkich Głuchych do wzięcia udziału w badaniach korpusowych. Zgłoszenia można dokonać tutaj.

28 marca 2018 r. – grant dla Marka Śmietany

Serdecznie gratulujemy Markowi Śmietanie zdobycia grantu Fundacji na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego „Universitatis Varsoviensis”! Marek będzie realizować w ramach uzyskanego finansowania projekt p.t. „Stereotypy dotyczące głuchych wśród słyszących Polaków". Więcej informacji tutaj.

Wywiad w "Slovenščina 2.0"

Wywiad z Pawłem Rutkowskim w "Slovenščina 2.0" (13 marca 2018 r.).

13 marca 2018 r. – wywiad z dr. Rutkowskim

Słoweńskie pismo językoznawcze Slovenščina 2.0 opublikowało 20-stronicowy wywiad z drem Pawłem Rutkowskim. Rozmowa dotyczy wielu zagadnień związanych z działalnością Pracowni Lingwistyki Migowej, więc zachęcamy do lektury!

6 marca 2018 r. – zapowiedź konferencji "Language Rights: Issues and Good Practices"

W dniach 21-22 września 2018 r. Pracownia Lingwistyki Migowej we współpracy z Europejską Radą Języków zorganizuje w Warszawie międzynarodową konferencję zatytułowaną "Language Rights: Issues and Good Practices". Jej celem jest omówienie zagadnień związanych z prawami komunikacyjnymi (zarówno w kontekście języków fonicznych, jak i migowych) w odniesieniu do opieki zdrowotnej, edukacji, usług socjalnych, kontaktów z policją i wymiarem sprawiedliwości, migracji i starania się o azyl. Propozycje referatów można zgłaszać do końca maja. Języki konferencji to angielski i PJM. Więcej informacji tutaj.

5 marca 2018 r. – wizyta gości z Czech

Od 28 lutego do 2 marca gośćmi PLM byli Jakub Jehlička, Hana Prokšová i Lucie Stanovská z Uniwersytetu Karola w Pradze. Uczestniczyli w tym czasie w spotkaniach roboczych z naszym zespołem i prezentowali studentom UW swoje badania. Koledzy z Pragi planują rozpoczęcie prac nad tworzeniem korpusu czeskiego języka migowego, wzorując się na korpusie PJM. Warto przypomnieć, że korpus gromadzony przez nasz zespół to obecnie jeden z dwóch największych zbiorów tego typu na świecie.

3 marca 2018 r. – artykuł "Głusi na uczelniach wyższych w Polsce"

W książce "Edukacja niesłyszących – wczoraj, dziś i jutro" opublikowanej przez Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi ukazał się artykuł "Głusi na uczelniach wyższych w Polsce" autorstwa Pawła Rutkowskiego i Małgorzaty Talipskiej z PLM.

2 marca 2018 r. – plakat "Let's Sign Together"

Prezentujemy anglojęzyczną wersję plakatu informacyjnego, który powstał dzięki współpracy Polskiej Rady Języka Migowego (w I kadencji) z Edytą Ołdak ze Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie" (która jest twórczynią plakatu). Otwarta licencja pozwala na pobieranie, drukowanie i publikowanie plakatu, w związku z czym zachęcamy do jego rozpowszechniania!

28 lutego 2018 r. – kolejne materiały opracowane we współpracy z MEN

Z wielką satysfakcją informujemy, że na stronie MEN zostały opublikowane kolejne efekty działalności PLM. Są to stworzone od podstaw przez nasz zespół zeszyty z ćwiczeniami do podstawy programowej kształcenia ogólnego dostosowane do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu się oraz książki z serii "Język polski na plus" służące utrwalaniu wiedzy o języku polskim.

Więcej szczegółów i linki do materiałów tutaj.

23 lutego 2018 r. – kurs "Migaj razem z nami" już dostępny!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z dzisiejszego briefingu dotyczącego przygotowanego przez naszą Pracownię kursu PJM dla uczniów klas I-III, o którym pisaliśmy w poprzednim wpisie na stronie.
Tutaj można już pobrać gotowe aplikacje.

Subscribe to RSS - admin - blog