PROJEKT HARMONIA - INFORMACJE

1. Wstęp

Dzień dobry, Pracownia Lingwistyki Migowej wraz z Instytutem Biologii Doświadczalnej poszukują głuchych osób do wzięcia udziału w nowym badaniu. Badanie ma na celu sprawdzić, jak zmienia się struktura mózgu podczas uczenia się nowych rzeczy. Badanie w sumie składa się z 3 dni, każdego dnia odbywa się inna część badania. Całe badanie jest całkowicie bezpieczne. Za wzięcie udziału w badaniach przewidziane jest wynagrodzenie (w sumie 750 zł).

Jeżeli jesteś spoza Warszawy, też możesz wziąć udział.

Zwracamy za koszty podróży, jest możliwość noclegu na terenie Instytutu. W kolejnym filmie wyjaśniamy, kogo szukamy.

2. Kogo szukamy?

Szukamy kobiet głuchych od urodzenia. Najlepiej, żeby rodzice też byli głusi.
Badani muszą być praworęczni. Posługiwać się językiem migowym jako pierwszym językiem.
Wiek: 20-30 lat.

Uwaga jest kilka przeciwskazań, które uniemożliwiają wzięcie udziału w badaniu!
Nie możesz:

Jeśli spełniasz te warunki i chcesz wziąć udział w badaniu, napisz na adres: piotr.mostowski@uw.edu.pl

Skontaktujemy się z wybranymi osobami.

3. Badanie - opis ogólny

Badanie składa się z 3 części. Każda część jest w osobnym dniu.

Opis, jak dokładnie wygląda każde badanie, jest w osobnym filmie poniżej. Jeżeli jesteś spoza Warszawy wtedy tylko 2 dni. Wszystko jest bezpieczne i sprawdzone na innych osobach. Dodatkowo nad przebiegiem badania czuwa lekarz.
Jeśli będziesz chciała zrezygnować, badanie można przerwać w każdym momencie. Podczas całej wizyty w Instytucie będzie dostępny biegły tłumacz pjm. Wyniki badania są anonimowe.

Jakie wynagrodzenie?
Za 1 dzień badania fmri 250 zł, za 2 dzień badania tms 300 zł, za 3 dzień badania oglądanie filmików 200 zł. Razem 750 zł.

Jeżeli się zgłosisz, musisz wziąć udział we wszystkich dniach.

4. Badanie - szczegóły

Jak wyglądają poszczególne badania?

Badanie fmri

Badanie funkcjonalnym rezonansem magnetycznym to sposób, żeby pokazać, jak wygląda i pracuje mózg. Specjalna maszyna jest w stanie wyświetlić, który obszar mózgu człowieka jest aktywny podczas różnych czynności. Jest to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. To bardzo ważny rodzaj badania, który pomaga rozwijać naukę. FMRI to bardzo nowoczesne urządzenie. Badanie trwa około 40-50 minut. Badany jest umieszczony w specjalnej maszynie. Jest tam wyświetlacz, na którym będzie oglądał różne filmy i polecenia. Nie jest to test, nie jest to trudne. Nie trzeba odpowiadać na żadne pytania. Trzeba tylko oglądać filmy i leżeć nieruchomo.

Badanie tms

Jest to badanie bezinwazyjne. Najpierw specjalnym urządzeniem mierzy się głowę i te dane są wprowadzane do komputera. Potem badany ogląda różne rzeczy na komputerze. A do jego głowy przystawiana jest specjalna cewka z polem magnetycznym. Nie jest to bolesne. Nie powoduje to żadnych zmian w mózgu.

Oglądanie filmików

Ta część badania to tylko oglądanie różnych filmików i ocenianie, czy są poprawne, czy nie. Nie jest to żaden test na ocenę. Nie można wypaść gorzej/lepiej. Wszystkie badania są bezpieczne. Były już przeprowadzane na innych osobach (też na głuchych).